Esen Alüminyum

Cam dış cephe kaplaması, mimari projeye uygun olarak, betonarme döşemeye veya taşıyıcı çelik konstrüksiyon’a galvanizli çelikten mamul ankrajlarla tespit ediliyor, düşey alüminyum elemanlar ile bunlara bağlanan yatay kayıtlardan oluşuyor. Düşey elemanlar üzerinde, yatay elemanların dilatasyonlarını alacak EPDM contalar kullanılıyor.

Kullanılan alüminyumun hammaddesi, ekstrüzyonla biçimlenebilen ve anodik olarak okside olup dekoratif görünüm verecek şekilde bir yapıya sahip AA 6063 ( AlMgSi 0,5 f22) alaşımı. Dıştan bakıldığında cephede camlar arasında düşeyde ve yatayda; strüktürel silikonlu cam cephe ise EPDM fitilli cam cama derzler; klasik kapaklı cam cephe ise 50mm, genişlikte kapak profili diye tabir edilen alüminyum profiller görülüyor.

Dış cephe giydirme ile bina arasında, tavan döşemesi alt hizasında kalan boşluklar, yapı içinden giydirme cephe arkasına buhar ve duman geçişini önlemek için, 0,7mm, kalınlığında galvaniz sac ile kapatılıyor. Betonarme döşeme üst seviyesinde kalan boşluklar alev ve dumanların giydirme cephe arkasına ve bu yolla üst katlara sirayetini önlemek için 2mm, kalınlığında galvaniz sac ile kapatılıyor.

0,5 mm EPDM yalıtım membranı ile giydirme cephenin dört taraflı bitiş kenarları ile kaba yapı arası düşey ve yatay boşluklar kapatılarak ısı, buhar, su tecritleri sağlanıyor. Strüktürel silikonlu cam cephelerde genellikle 6+12+6 mm reflekte temperli rodajlı silikon dolgulu ısıcam; Klasik kapaklı cephelerde 6+12+6 mm malzeme reflekte temperli thiakol dolgulu ısıcam kullanılıyor. Alüminyum Giydirme Cepheler’in yapımı için temin edilen eloksalli veya elektrostatik fırın boyalı profiller hazırlanmış detaylı iş emirlerine göre hassas aletlerle kesiliyor.